Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTR060V0065-BK
PTR060V0065-BK picture photo
Mfg. Part Number
PTR060V0065-BK
Brief Description
PTC RESETTABLE RADIAL 60V 0.65A
Datasheet Download
PTR060V0065-BK.pdf
Availability of PTR060V0065-BK
QUANTITY
PTR060V0065-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of PTR060V0065-BK
Internal Part NumberEIS-PTR060V0065-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesPolyTron PTR060V
PackagingBulk
Voltage - Max60V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)650mA
Current - Trip (It)1.3A
R Min/Max0.310 ~ 0.480 Ohm
Time to Trip5.3s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTR060V0065-BK
Related LinksPTR060V, PTR060V0065-BK Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTR060V0065-BK Details Description
Related parts for PTR060V0065-BK
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOP datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf