Eaton (formerly Cooper Bussmann) PTS08056V035
PTS08056V035 picture photo
Mfg. Part Number
PTS08056V035
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PPTC SMD 0805 6V 0.35A
Datasheet Download
PTS08056V035.pdf
Availability of PTS08056V035
QUANTITY
PTS08056V035 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS08056V035
Internal Part NumberEIS-PTS08056V035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
Series*
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Max*
Current - Max*
Current - Hold (Ih) (Max)*
Current - Trip (It)*
R Min/Max*
Time to Trip*
Package / Case0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS08056V035
Related LinksPTS080, PTS08056V035 Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PTS08056V035 Details Description
Related parts for PTS08056V035
BATTERY PACK NICAD 3.6V 2800MAH datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1A 125VAC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI M20-1.5 6G 4.5V datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FOPC,BOA,3.5DB,SC/UPC,SM,BP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 0.845 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
06/PS/2R/RA/.318.110/SNPB datasheet.pdf
RES SMD 0.13 OHM 0.5% 1W 2512 datasheet.pdf