C&K Components PTS525SM15SMTR2 LFS
PTS525SM15SMTR2 LFS picture photo
Mfg. Part Number
PTS525SM15SMTR2 LFS
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V
Datasheet Download
PTS525SM15SMTR2 LFS.pdf
Availability of PTS525SM15SMTR2 LFS
QUANTITY
PTS525SM15SMTR2 LFS Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS525SM15SMTR2 LFS
Internal Part NumberEIS-PTS525SM15SMTR2 LFS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Part NumberPTS525 Series 20/Oct/2014
Standard Package4,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesPTS525
PackagingTape & Reel (TR)
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.02A @ 15VDC
Actuator TypeStandard
Mounting TypeSurface Mount
Actuator Height off PCB, from Pins1.50mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StyleGull Wing
Outline5.25mm x 5.25mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force160gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel0.25mm
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS525SM15SMTR2 LFS
Related LinksPTS525SM1, PTS525SM15SMTR2 LFS Datasheet, C&K Components Distributor
PTS525SM15SMTR2 LFS Details Description
Related parts for PTS525SM15SMTR2 LFS
IDC CABLE - MPD26K/MC26F/MPD26K datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES 180K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING CAP FOR 3S-3B IP61 datasheet.pdf
.400 INCH BCT BLACK (100/12 INCH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 53POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
METRAL RA RCP datasheet.pdf
KIT EVAL EM341 VOICE REMOTE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf