C&K Components PTS635SL43 LFS
PTS635SL43 LFS picture photo
Mfg. Part Number
PTS635SL43 LFS
Manufacturer
Product Category
Tactile Switches
Brief Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Datasheet Download
PTS635SL43 LFS.pdf
Availability of PTS635SL43 LFS
QUANTITY
PTS635SL43 LFS Order Process
Ship out your order
Specifications of PTS635SL43 LFS
Internal Part NumberEIS-PTS635SL43 LFS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIntroduction to Electromechanical Switches
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package1,000
Category Switches
FamilyTactile Switches
SeriesPTS635
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 12VDC
Actuator TypeRectangular Button
Mounting TypeThrough Hole
Actuator Height off PCB, from Pins4.30mm
Actuator OrientationTop Actuated
Termination StylePC Pin
Outline6.00mm x 3.50mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Voltage (Nominal)-
Illumination Type, Color-
Operating Force130gf
Ingress Protection-
Features-
Actuator MaterialPolyamide (PA66), Nylon 6/6
Switch Travel-
Mechanical Life20,000 Cycles
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTS635SL43 LFS
Related LinksPTS635S, PTS635SL43 LFS Datasheet, C&K Components Distributor
PTS635SL43 LFS Details Description
Related parts for PTS635SL43 LFS
Connector Quick Connect Receptacle 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TOOL EXTRACTION TOP RELEASE datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH CARD 4MB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 309K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
PUNCH COVER datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 45A TO220 datasheet.pdf
CIR BRKR 5A 32VDC ROCKER datasheet.pdf