Bourns Inc. PTV111-4427A-A104
PTV111-4427A-A104 picture photo
Mfg. Part Number
PTV111-4427A-A104
Brief Description
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV111-4427A-A104.pdf
Availability of PTV111-4427A-A104
QUANTITY
PTV111-4427A-A104 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV111-4427A-A104
Internal Part NumberEIS-PTV111-4427A-A104
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±20%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length1.083" (27.50mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing Thread-
Mounting TypeThrough Hole, Snap In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV111-4427A-A104
Related LinksPTV111-4, PTV111-4427A-A104 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV111-4427A-A104 Details Description
Related parts for PTV111-4427A-A104
IC REG LDO 1.5V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
SUPERVISOR 3V SWITCH OVER 8SOIC datasheet.pdf
RES 12K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CUTTER TIP STRT SEM-FLSH 8.66" datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
CAP CER 75PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 5W SMBG datasheet.pdf
INSERT FEMALE 8POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf