Bourns Inc. PTV142B20Y115AA502
PTV142B20Y115AA502 picture photo
Mfg. Part Number
PTV142B20Y115AA502
Brief Description
POT 5K OHM 1/20W CARBON LOG
Datasheet Download
PTV142B20Y115AA502.pdf
Availability of PTV142B20Y115AA502
QUANTITY
PTV142B20Y115AA502 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTV142B20Y115AA502
Internal Part NumberEIS-PTV142B20Y115AA502
PackagingTray
TaperLogarithmic
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±20%
Number of Gangs2
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.05W, 1/20W
Actuator TypeFlatted
Actuator Length0.591" (15.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTV142B20Y115AA502
Related LinksPTV142B20, PTV142B20Y115AA502 Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTV142B20Y115AA502 Details Description
Related parts for PTV142B20Y115AA502
CONN EDGECARD 88POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 25W DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 125W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES 82.5K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.4A TO277A datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf