Bourns Inc. PTVS10-380C-TH
PTVS10-380C-TH picture photo
Mfg. Part Number
PTVS10-380C-TH
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Datasheet Download
PTVS10-380C-TH.pdf
Availability of PTVS10-380C-TH
QUANTITY
PTVS10-380C-TH Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS10-380C-TH
Internal Part NumberEIS-PTVS10-380C-TH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Transient Voltage Suppressor Diodes
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTray
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)380V
Voltage - Breakdown (Min)401V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp520V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10000A (10kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS10-380C-TH
Related LinksPTVS10-, PTVS10-380C-TH Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTVS10-380C-TH Details Description
Related parts for PTVS10-380C-TH
VARISTOR 61V 40A SOD-83A AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
THERM PAD 5592 210X300MM 2.0MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 6XDFN datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
1MM DDR2 VTTHOLE / LTCH .76AULF datasheet.pdf
CONN HDR 41POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 6.3V 2917 datasheet.pdf