NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS11VP1UTP,115
PTVS11VP1UTP,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS11VP1UTP,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM FLATPOWER
Datasheet Download
PTVS11VP1UTP,115.pdf
Availability of PTVS11VP1UTP,115
QUANTITY
PTVS11VP1UTP,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS11VP1UTP,115
Internal Part NumberEIS-PTVS11VP1UTP,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)33A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 185°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageSOD-128
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS11VP1UTP,115
PTVS11VP1UTP,115 Details Description
Related parts for PTVS11VP1UTP,115
IC OPAMP GP 180MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 1.3W DO41 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 5% 1.5W 1218 datasheet.pdf
LED HOLDER RA 3MM 2LD NYL NAT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
17 SIL VERT SOCKET 4.6MM datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 10% 63VDC RDL datasheet.pdf