NXP Semiconductors/Freescale Semiconductor, Inc. PTVS58VP1UTP,115
PTVS58VP1UTP,115 picture photo
Mfg. Part Number
PTVS58VP1UTP,115
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 58VWM FLATPOWER
Datasheet Download
PTVS58VP1UTP,115.pdf
Availability of PTVS58VP1UTP,115
QUANTITY
PTVS58VP1UTP,115 Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS58VP1UTP,115
Internal Part NumberEIS-PTVS58VP1UTP,115
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.4A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 185°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-128
Supplier Device PackageSOD-128
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS58VP1UTP,115
PTVS58VP1UTP,115 Details Description
Related parts for PTVS58VP1UTP,115
RES SMD 4.22KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 24V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 55NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
Connector Socket 41 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 47 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
750 TB PLU PLU HOOK/BACK datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf