Bourns Inc. PTVS6-076C-SH
PTVS6-076C-SH picture photo
Mfg. Part Number
PTVS6-076C-SH
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 76VWM 140VC
Datasheet Download
PTVS6-076C-SH.pdf
Availability of PTVS6-076C-SH
QUANTITY
PTVS6-076C-SH Order Process
Ship out your order
Specifications of PTVS6-076C-SH
Internal Part NumberEIS-PTVS6-076C-SH
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Power TVS Diodes in SMD Package
Standard Package20
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTray
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)76V
Voltage - Breakdown (Min)85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp140V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6000A (6kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Supplier Device PackageSMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTVS6-076C-SH
Related LinksPTVS6-, PTVS6-076C-SH Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PTVS6-076C-SH Details Description
Related parts for PTVS6-076C-SH
RES ARRAY 7 RES 180 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC SMB datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG 28VDC PUSH-PULL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 26AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 131.25VC AXIAL datasheet.pdf
CTV 26C 26#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf