Rohm Semiconductor PTZTE255.6A
PTZTE255.6A picture photo
Mfg. Part Number
PTZTE255.6A
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 5.6V 1W PMDS
Datasheet Download
PTZTE255.6A.pdf
Availability of PTZTE255.6A
QUANTITY
PTZTE255.6A Order Process
Ship out your order
Specifications of PTZTE255.6A
Internal Part NumberEIS-PTZTE255.6A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.6V
Tolerance±6%
Power - Max1W
Impedance (Max) (Zzt)8 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr20µA @ 1.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackagePMDS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PTZTE255.6A
Related LinksPTZTE, PTZTE255.6A Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
PTZTE255.6A Details Description
Related parts for PTZTE255.6A
DSUB CABLE - CMP25G/AE25M/CMP25G datasheet.pdf
SWITCH DETECT SPST R/A .1A 50V datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 785MA 290 MOHM TH datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK FOR 21MM BGA datasheet.pdf