Vishay/Dale RNC55J5053BSB14
RNC55J5053BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J5053BSB14
Brief Description
RES 505K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J5053BSB14.pdf
Availability of RNC55J5053BSB14
QUANTITY
RNC55J5053BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J5053BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J5053BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)505k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J5053BSB14
Related LinksRNC55J5, RNC55J5053BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J5053BSB14 Details Description
Related parts for RNC55J5053BSB14
RES SMD 93.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 10A TO220F datasheet.pdf
CONTACT SKT 0-2AWG SZ0 CRMP GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS SKT datasheet.pdf
OSC XO 15.36MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC MCU FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 2.2NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf