Panduit PV18-10SLF-CY
PV18-10SLF-CY picture photo
Mfg. Part Number
PV18-10SLF-CY
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
TERM FORK INS
Datasheet Download
PV18-10SLF-CY.pdf
Availability of PV18-10SLF-CY
QUANTITY
PV18-10SLF-CY Order Process
Ship out your order
Specifications of PV18-10SLF-CY
Internal Part NumberEIS-PV18-10SLF-CY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeSpring, Snap
Stud/Tab Size10 Stud
Width - Outer Edges0.330" (8.38mm)
Length - Overall0.880" (22.35mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationInsulated
Features-
ColorRed
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Insulation Diameter0.150" (3.81mm)
Material - InsulationVinyl
Length - Ring Center to Termination-
Length - Termination-
Tongue Inside Opening0.190" (4.83mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV18-10SLF-CY
Related LinksPV18-1, PV18-10SLF-CY Datasheet, Panduit Distributor
PV18-10SLF-CY Details Description
Related parts for PV18-10SLF-CY
RES SMD 243K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY RF SPDT 10MA 4.5V datasheet.pdf
MEMORY CARD COMPACTFLASH 128MB datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1228.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 15POS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf