Panduit PV18-6FN-MY
PV18-6FN-MY picture photo
Mfg. Part Number
PV18-6FN-MY
Manufacturer
Product Category
Terminals - Spade Connectors
Brief Description
TERM FORK VYL 22-18AWG #6
Datasheet Download
PV18-6FN-MY.pdf
Availability of PV18-6FN-MY
QUANTITY
PV18-6FN-MY Order Process
Ship out your order
Specifications of PV18-6FN-MY
Internal Part NumberEIS-PV18-6FN-MY
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Spade Connectors
SeriesPan-Term®
PackagingBulk
Terminal TypeStandard
Stud/Tab Size6 Stud
Width - Outer Edges0.240" (6.10mm)
Length - Overall0.850" (21.59mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Wire Gauge18-22 AWG
InsulationInsulated
FeaturesBrazed Seam
ColorRed
Contact FinishTin
Contact MaterialCopper
Insulation Diameter0.150" (3.81mm)
Material - InsulationVinyl
Length - Ring Center to Termination-
Length - Termination-
Tongue Inside Opening0.150" (3.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV18-6FN-MY
Related LinksPV18-, PV18-6FN-MY Datasheet, Panduit Distributor
PV18-6FN-MY Details Description
Related parts for PV18-6FN-MY
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
EVAL MOD FOR TPS62050 datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC COMPARATOR R-R 14-TSSOP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT VOUT 8-MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO214AA datasheet.pdf
FUSE PTC RESETTABLE datasheet.pdf
CONN FFC TOP 19POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
MICRO 15C P 10" WHT datasheet.pdf