ITT Cannon, LLC PV70L20-41S
PV70L20-41S picture photo
Mfg. Part Number
PV70L20-41S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
PV70L20-41S.pdf
Availability of PV70L20-41S
QUANTITY
PV70L20-41S Order Process
Ship out your order
Specifications of PV70L20-41S
Internal Part NumberEIS-PV70L20-41S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV70L20-41S
Related LinksPV70L, PV70L20-41S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
PV70L20-41S Details Description
Related parts for PV70L20-41S
IC HEX INVERT W/OC OUT 14-SSOP datasheet.pdf
IDC CABLE - CSC40S/AE40M/CCE40S datasheet.pdf
ESD HANDLER 14X8-1/8X1 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 5.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS FLAT CABLE IDC datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf