ITT Cannon, LLC PV75W16-26P
PV75W16-26P picture photo
Mfg. Part Number
PV75W16-26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
PV75W16-26P.pdf
Availability of PV75W16-26P
QUANTITY
PV75W16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of PV75W16-26P
Internal Part NumberEIS-PV75W16-26P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PV75W16-26P
Related LinksPV75W, PV75W16-26P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
PV75W16-26P Details Description
Related parts for PV75W16-26P
TRANS NPN DARL 80V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR TERM BLOCK 3.5MM datasheet.pdf
BOARD WIRELESSHART MANAGER datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf