Murata Electronics North America PVC6D251C01B00
PVC6D251C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D251C01B00
Brief Description
TRIMMER 250 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D251C01B00.pdf
Availability of PVC6D251C01B00
QUANTITY
PVC6D251C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D251C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D251C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D251C01B00
Related LinksPVC6D25, PVC6D251C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D251C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D251C01B00
RES SMD 2.94KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 220PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
L-N-L KIT 2X8 W/O PV'S datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FAN EXHAUST 24V 5W LT GREY datasheet.pdf
RES 25 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL WP 2.5/1AN/10 datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 10POS THRUHL datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf