Murata Electronics North America PVC6D252C01B00
PVC6D252C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6D252C01B00
Brief Description
TRIMMER 2.5K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6D252C01B00.pdf
Availability of PVC6D252C01B00
QUANTITY
PVC6D252C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6D252C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6D252C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.272" x 0.272" Face x 0.205" H (6.90mm x 6.90mm x 5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6D252C01B00
Related LinksPVC6D25, PVC6D252C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6D252C01B00 Details Description
Related parts for PVC6D252C01B00
REGULATOR 5V 2A 20VIN VRT datasheet.pdf
IC DDR SDRAM 256MBIT 6NS 66TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
SOLAR CABLE 12AWG 600V BLK 500' datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,BLU,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 942 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf