Murata Electronics North America PVC6G205C01B00
PVC6G205C01B00 picture photo
Mfg. Part Number
PVC6G205C01B00
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
PVC6G205C01B00.pdf
Availability of PVC6G205C01B00
QUANTITY
PVC6G205C01B00 Order Process
Ship out your order
Specifications of PVC6G205C01B00
Internal Part NumberEIS-PVC6G205C01B00
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.315" x 0.272" Face x 0.315" H (8.00mm x 6.90mm x 8.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PVC6G205C01B00
Related LinksPVC6G20, PVC6G205C01B00 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
PVC6G205C01B00 Details Description
Related parts for PVC6G205C01B00
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
IC DRIVER BRIDGE 3-PHASE 44-PLCC datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RADIAL BRISTLE DISC 1X1/8" 50 datasheet.pdf
GRIP SPLIT LACE SINGLE EYE datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf