SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands PW180KA4800F01
PW180KA4800F01 picture photo
Mfg. Part Number
PW180KA4800F01
Manufacturer
Product Category
Power over Ethernet (PoE)
Brief Description
POE INJECTOR 20W 48V DESKTOP
Datasheet Download
PW180KA4800F01.pdf
Availability of PW180KA4800F01
QUANTITY
PW180KA4800F01 Order Process
Ship out your order
Specifications of PW180KA4800F01
Internal Part NumberEIS-PW180KA4800F01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Over Ethernet (PoE)
Industrial Power Supply Solutions
Featured ProductPower over Ethernet
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPW180KA
TypeMidspan Injector
Voltage - Input100 ~ 250 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output48V
Current - Output400mA
Power (Watts) - Per Port20W
Compliance-
Data Rate10/100 Mbps
FeaturesOCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency70%
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension3.98" L x 2.40" W x 1.35" H (101.0mm x 61.5mm x 34.2mm)
NoteAC Power Cord Sold Separately
Input ConnectorIEC 320-C14
Output ConnectorRJ45 (Data, Power)
ApprovalsCE, cULus, EN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PW180KA4800F01
PW180KA4800F01 Details Description
Related parts for PW180KA4800F01
CONN HEADER 12POS DL 15GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 316 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PST 25A 12V datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED 5000K WHITE CHIP ON BOARD datasheet.pdf
NETWORK SWITCH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE GENERAL PURPOSE 85A DO-5 datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC 133.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf