Bourns Inc. PWR163S-25-12R0F
PWR163S-25-12R0F picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-12R0F
Brief Description
RES SMD 12 OHM 1% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-12R0F.pdf
Availability of PWR163S-25-12R0F
QUANTITY
PWR163S-25-12R0F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-12R0F
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-12R0F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR163S-25-RC Material Declaration
PackagingTube
Resistance (Ohms)12
Tolerance±1%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-12R0F
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-12R0F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-12R0F Details Description
Related parts for PWR163S-25-12R0F
CONN SPRING 57POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
IC GEN2 MAIN CLK INTEL 56-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN MAGJACK 2PORT 1000 BASE-T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf