Bourns Inc. PWR163S-25-R030JE
PWR163S-25-R030JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR163S-25-R030JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 5% 25W DPAK
Datasheet Download
PWR163S-25-R030JE.pdf
Availability of PWR163S-25-R030JE
QUANTITY
PWR163S-25-R030JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR163S-25-R030JE
Internal Part NumberEIS-PWR163S-25-R030JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR163
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)25W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageDPAK
Size / Dimension0.320" L x 0.324" W (8.13mm x 8.22mm)
Height0.110" (2.79mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR163S-25-R030JE
Related LinksPWR163S-, PWR163S-25-R030JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR163S-25-R030JE Details Description
Related parts for PWR163S-25-R030JE
RES SMD 6.19M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 267 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 62POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 855MA 500 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS PINS datasheet.pdf