Bourns Inc. PWR220-4SAR050J
PWR220-4SAR050J picture photo
Mfg. Part Number
PWR220-4SAR050J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 5% 15W TO220-4
Datasheet Download
PWR220-4SAR050J.pdf
Availability of PWR220-4SAR050J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR220-4SAR050J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220-4SAR050J
Internal Part NumberEIS-PWR220-4SAR050J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR220 S
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±5%
Power (Watts)15W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 130°C
Package / CaseTO-220-4
Supplier Device PackageTO-220-4
Size / Dimension0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
Height0.157" (4.00mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220-4SAR050J
Related LinksPWR220-, PWR220-4SAR050J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220-4SAR050J Details Description
Related parts for PWR220-4SAR050J
RES SMD 374K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
FUSE INDUST 12A 690V CLASS GG datasheet.pdf
CONN SMB JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
AC CORD UK C7 8AWG 6' BLACK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLID STATE RELAY datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 43A 0.96 MOHM datasheet.pdf