Bourns Inc. PWR220T-20-3R30F
PWR220T-20-3R30F picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-20-3R30F
Brief Description
RES 3.3 OHM 20W 1% TO220
Datasheet Download
PWR220T-20-3R30F.pdf
Availability of PWR220T-20-3R30F
QUANTITY
PWR220T-20-3R30F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-20-3R30F
Internal Part NumberEIS-PWR220T-20-3R30F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Video FilePWR220T
RoHS InformationPWR220020xxx Material Declaration
Featured ProductPWR220T-20 Series Power Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±1%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-20-3R30F
Related LinksPWR220T-, PWR220T-20-3R30F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-20-3R30F Details Description
Related parts for PWR220T-20-3R30F
RES SMD 42.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HIGH TEMP INSULATED FLEX HEATER datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 18"L X 12"W datasheet.pdf
TKC-4272-C MAT TRIM KIT datasheet.pdf
CONN HEADER .05" 8POS T/H datasheet.pdf