Bourns Inc. PWR220T-35-3R30J
PWR220T-35-3R30J picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-35-3R30J
Brief Description
RES 3.3 OHM 35W 5% TO220
Datasheet Download
PWR220T-35-3R30J.pdf
Availability of PWR220T-35-3R30J
QUANTITY
PWR220T-35-3R30J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-35-3R30J
Internal Part NumberEIS-PWR220T-35-3R30J
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-35
PackagingTube
Resistance (Ohms)3.3
Tolerance±5%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-35-3R30J
Related LinksPWR220T-, PWR220T-35-3R30J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-35-3R30J Details Description
Related parts for PWR220T-35-3R30J
Connector Header 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 7"L X 7"W datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU W/WD SOT23-6 datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 6.7NS 44VQFP datasheet.pdf
IC MIFARE PLUS SMART CARD PLLMC datasheet.pdf
RES 13K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf