Bourns Inc. PWR220T-35-R200F
PWR220T-35-R200F picture photo
Mfg. Part Number
PWR220T-35-R200F
Brief Description
RES 0.2 OHM 35W 1% TO220
Datasheet Download
PWR220T-35-R200F.pdf
Availability of PWR220T-35-R200F
QUANTITY
PWR220T-35-R200F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR220T-35-R200F
Internal Part NumberEIS-PWR220T-35-R200F
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR220T-35
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220-2
Size / Dimension0.398" L x 0.157" W (10.10mm x 4.00mm)
Height0.575" (14.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR220T-35-R200F
Related LinksPWR220T-, PWR220T-35-R200F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR220T-35-R200F Details Description
Related parts for PWR220T-35-R200F
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 294VC DO13 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 12.3VC SOT23 datasheet.pdf
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC R-6 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf