Bourns Inc. PWR221-2FC7R50F
PWR221-2FC7R50F picture photo
Mfg. Part Number
PWR221-2FC7R50F
Brief Description
RES 7.5 OHM 50W 1% TO221
Datasheet Download
PWR221-2FC7R50F.pdf
Availability of PWR221-2FC7R50F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PWR221-2FC7R50F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR221-2FC7R50F
Internal Part NumberEIS-PWR221-2FC7R50F
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR221 F
PackagingTube
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)50W
CompositionThick Film
FeaturesPulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseTO-221
Supplier Device PackageTO-221
Size / Dimension0.400" L x 0.157" W (10.16mm x 4.00mm)
Height0.720" (18.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR221-2FC7R50F
Related LinksPWR221-, PWR221-2FC7R50F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR221-2FC7R50F Details Description
Related parts for PWR221-2FC7R50F
CONN HDR BRKWAY 16POS .100 DUAL datasheet.pdf
IC MCU USB PERIPH HI SPD 56VQFN datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 380VAC AC OUT SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
RES 11.1 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 88POS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf