Bourns Inc. PWR263S-20-20R0J
PWR263S-20-20R0J picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-20-20R0J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 20W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-20-20R0J.pdf
Availability of PWR263S-20-20R0J
QUANTITY
PWR263S-20-20R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-20-20R0J
Internal Part NumberEIS-PWR263S-20-20R0J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesThick Film PWR263S-20 Power Resistor
Current Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263020xxx Material Declaration
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-20
PackagingTube
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)