Bourns Inc. PWR263S-20-2R20JE
PWR263S-20-2R20JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-20-2R20JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.2 OHM 5% 20W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-20-2R20JE.pdf
Availability of PWR263S-20-2R20JE
QUANTITY
PWR263S-20-2R20JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-20-2R20JE
Internal Part NumberEIS-PWR263S-20-2R20JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)20W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-20-2R20JE
Related LinksPWR263S-, PWR263S-20-2R20JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-20-2R20JE Details Description
Related parts for PWR263S-20-2R20JE
RES SMD 93.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 25A 230V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
BUZZER 48-120VAC 75-85DB PNL MNT datasheet.pdf
IGBT POW-R-PAC 3PH 600A 1200V datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf