Bourns Inc. PWR263S-35-2000F
PWR263S-35-2000F picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-35-2000F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 200 OHM 1% 35W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-35-2000F.pdf
Availability of PWR263S-35-2000F
QUANTITY
PWR263S-35-2000F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-35-2000F
Internal Part NumberEIS-PWR263S-35-2000F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR263S-35
PackagingTube
Resistance (Ohms)200
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-35-2000F
Related LinksPWR263S-, PWR263S-35-2000F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-35-2000F Details Description
Related parts for PWR263S-35-2000F
CONN RECEPT IDC 8POS 24-22 AWG datasheet.pdf
CONN MINI SAS 36POS R/A SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
MODULE XFRMR LAN 10/100B-TX SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf
Crystal 28.2240MHz 30ppm 8pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR PRES 600PSI GAUG 3.3V SMT datasheet.pdf
D4NL-4AFG-B4 datasheet.pdf
CABLE FFC .5MM TYPE 1 32P 152MM datasheet.pdf