Bourns Inc. PWR263S-35-R500F
PWR263S-35-R500F picture photo
Mfg. Part Number
PWR263S-35-R500F
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 1% 35W D2PAK
Datasheet Download
PWR263S-35-R500F.pdf
Availability of PWR263S-35-R500F
QUANTITY
PWR263S-35-R500F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR263S-35-R500F
Internal Part NumberEIS-PWR263S-35-R500F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
RoHS InformationPWR263S-35xxx Material Declaration
PackagingTube
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±1%
Power (Watts)35W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD²PAK
Size / Dimension0.398" L x 0.409" W (10.10mm x 10.40mm)
Height0.192" (4.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR263S-35-R500F
Related LinksPWR263S-, PWR263S-35-R500F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR263S-35-R500F Details Description
Related parts for PWR263S-35-R500F
IC A/D CONV 12BIT SAMPLNG 28SSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DL ADDRESS 6TSOC datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DSUB PLASTIC HOOD POTING datasheet.pdf
RES SMD 95.3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 25PPM DWN SPRD SMD datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB ESTOP 40DIA datasheet.pdf
RES 499 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.63A 54 MOHM TH datasheet.pdf
KJB 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 2.2レF 25V datasheet.pdf