Bourns Inc. PWR4412-2SDR1000J
PWR4412-2SDR1000J picture photo
Mfg. Part Number
PWR4412-2SDR1000J
Brief Description
RES 0.1 OHM 5W 5% RADIAL
Datasheet Download
PWR4412-2SDR1000J.pdf
Availability of PWR4412-2SDR1000J
QUANTITY
PWR4412-2SDR1000J Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4412-2SDR1000J
Internal Part NumberEIS-PWR4412-2SDR1000J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4412-2S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 270°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.800" L x 0.189" W (20.32mm x 4.80mm)
Height1.000" (25.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4412-2SDR1000J
Related LinksPWR4412-, PWR4412-2SDR1000J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4412-2SDR1000J Details Description
Related parts for PWR4412-2SDR1000J
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - MDN24K/MC24G/MDN24K datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 42POS GOLD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 28.7 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V AMBER datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 3.2A DPAK datasheet.pdf