Bourns Inc. PWR4413CR050F
PWR4413CR050F picture photo
Mfg. Part Number
PWR4413CR050F
Brief Description
RES 0.05 OHM 3W 1% RADIAL
Datasheet Download
PWR4413CR050F.pdf
Availability of PWR4413CR050F
QUANTITY
PWR4413CR050F Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR4413CR050F
Internal Part NumberEIS-PWR4413CR050F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sense Resistor Overview
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPWR4413
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 325°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.600" L x 0.157" W (15.24mm x 4.00mm)
Height0.630" (16.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR4413CR050F
Related LinksPWR441, PWR4413CR050F Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR4413CR050F Details Description
Related parts for PWR4413CR050F
CAP CER 3300PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 15A 6OUT 6'CORD datasheet.pdf
CAP CER 3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 1200V TO-200AB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 40A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
Connector Header 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 25 V datasheet.pdf