Bourns Inc. PWR5322W1R00JE
PWR5322W1R00JE picture photo
Mfg. Part Number
PWR5322W1R00JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 3W 5322
Datasheet Download
PWR5322W1R00JE.pdf
Availability of PWR5322W1R00JE
QUANTITY
PWR5322W1R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of PWR5322W1R00JE
Internal Part NumberEIS-PWR5322W1R00JE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationPWR5322 W Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPWR5322
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case5322 J-Lead
Supplier Device Package5322
Size / Dimension0.531" L x 0.217" W (13.50mm x 5.50mm)
Height0.243" (6.16mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PWR5322W1R00JE
Related LinksPWR5322, PWR5322W1R00JE Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PWR5322W1R00JE Details Description
Related parts for PWR5322W1R00JE
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC DUAL 4-INPUT MUX 16-SSOP datasheet.pdf
CONN FMALE M12 5PS R/A 10M CABLE datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
WELD CABLE 3/0AWG 600V BLK 2500' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
TOOL datasheet.pdf
XFMR AC FORWARD 60W EFD20 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 9.7A TO-220SIS datasheet.pdf