Bulgin PX0579/48
PX0579/48 picture photo
Mfg. Part Number
PX0579/48
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
CONN AC VERT 4.8MM TAB FLANGE MT
Datasheet Download
PX0579/48.pdf
Availability of PX0579/48
QUANTITY
PX0579/48 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0579/48
Internal Part NumberEIS-PX0579/48
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C14
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationQuick Connect - 0.189" (4.8mm)
Switch Features-
FeaturesFront or Rear Side Mount
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsVariable Size
Panel Thickness-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, UL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0579/48
Related LinksPX05, PX0579/48 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0579/48 Details Description
Related parts for PX0579/48
CONN SOCKET 80POS STR .050" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT FH 80POS .050 R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV AC/DC 2A 6.5-18VIN 3.0-5.5V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.5A 125V datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.15A 150 MOHM SMD datasheet.pdf