Vishay/Dale RNC50J1022BMR36
RNC50J1022BMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50J1022BMR36
Brief Description
RES 10.2K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50J1022BMR36.pdf
Availability of RNC50J1022BMR36
QUANTITY
RNC50J1022BMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50J1022BMR36
Internal Part NumberEIS-RNC50J1022BMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50J1022BMR36
Related LinksRNC50J1, RNC50J1022BMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50J1022BMR36 Details Description
Related parts for RNC50J1022BMR36
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7714 datasheet.pdf
CAP FILM 220PF 2% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
POT 50K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf
TXRX CWDM 1551NM YELLOW SFP datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 28POS SMD datasheet.pdf