Vicor Corporation V72B28E250BL2
V72B28E250BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V72B28E250BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W
Datasheet Download
V72B28E250BL2.pdf
Availability of V72B28E250BL2
QUANTITY
V72B28E250BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V72B28E250BL2
Internal Part NumberEIS-V72B28E250BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)43V
Voltage - Input (Max)110V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.93A
Power (Watts) - Manufacture Series250W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-10°C ~ 100°C
Efficiency88.5%
Power (Watts) - Max250W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V72B28E250BL2
Related LinksV72B28, V72B28E250BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V72B28E250BL2 Details Description
Related parts for V72B28E250BL2
REGULATOR 12.0V 1A SMD VT-HT datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
MICRO 25POS PIN 12" datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 9POS datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 310MA 1.2 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf