Bulgin PX0691/10/63
PX0691/10/63 picture photo
Mfg. Part Number
PX0691/10/63
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
SNAP FIT IEC INLET
Datasheet Download
PX0691/10/63.pdf
Availability of PX0691/10/63
QUANTITY
PX0691/10/63 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0691/10/63
Internal Part NumberEIS-PX0691/10/63
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-C18
Connector TypeReceptacle, Male Blades
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 27.40mm x 19.80mm
Panel Thickness0.039" (1.00mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, ENEC, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0691/10/63
Related LinksPX0691, PX0691/10/63 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0691/10/63 Details Description
Related parts for PX0691/10/63
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14DIP datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 9' GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 2.1A TO-220F datasheet.pdf
INDICATOR LIGHT W/ LEADS datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN MALE M12 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SMT 5.5MM datasheet.pdf