Bulgin PX0714/2/15/28
PX0714/2/15/28 picture photo
Mfg. Part Number
PX0714/2/15/28
Manufacturer
Product Category
Power Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
Brief Description
MULTI-WAY IEC PANEL OUTLET
Datasheet Download
PX0714/2/15/28.pdf
Availability of PX0714/2/15/28
QUANTITY
PX0714/2/15/28 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX0714/2/15/28
Internal Part NumberEIS-PX0714/2/15/28
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyPower Entry Connectors - Inlets, Outlets, Modules
SeriesPX
PackagingBulk
Connector StyleIEC 320-2-2/F (C14 Variant)
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Current - IEC10A
Voltage - IEC250VAC
Current - UL15A
Voltage - UL250VAC
Filter TypeUnfiltered - Commercial
FuseNo
Number of Positions3 per connection (2)
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
TerminationSolder Tabs
Switch Features-
Features-
Fuse Holder, Drawer-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 32.51mm x 48.51mm
Panel Thickness0.059" (1.50mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Ingress Protection-
ApprovalsCSA, DEMKO, FIMKO, NEMKO, S+ MARK, SEMKO, UL, VDE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX0714/2/15/28
Related LinksPX0714/, PX0714/2/15/28 Datasheet, Bulgin Distributor
PX0714/2/15/28 Details Description
Related parts for PX0714/2/15/28
FIXED IND 15UH 9.1A 14 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 20000UF 30V SCREW datasheet.pdf
10X2 MTE PIN SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
LONG BLADE TIP 15.75MM datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
80 MODII HDR DRST B/A .100CL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 40A datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf