JAE Electronics PX10BSB02-R1000
PX10BSB02-R1000 picture photo
Mfg. Part Number
PX10BSB02-R1000
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A
Datasheet Download
PX10BSB02-R1000.pdf
Availability of PX10BSB02-R1000
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PX10BSB02-R1000 Order Process
Ship out your order
Specifications of PX10BSB02-R1000
Internal Part NumberEIS-PX10BSB02-R1000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 17/Apr/2015
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesPX10
PackagingTape & Reel (TR)
Card TypePCMCIA - ExpressCard™
Number of Positions26
Connector TypeConnector
Insertion, Removal MethodPush In, Pull Out
Ejector Side-
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
FeaturesBoard Guide
Height Above Board0.165" (4.20mm)
Mounting FeatureNormal, Standard - Top
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX10BSB02-R1000
Related LinksPX10BSB, PX10BSB02-R1000 Datasheet, JAE Electronics Distributor
PX10BSB02-R1000 Details Description
Related parts for PX10BSB02-R1000
CLAMP CABLE .125/.203 NYLON datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .187" .171"L datasheet.pdf
CONV DC-DC 100W 48VIN 1.8V POS datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN FPC 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CABLE 8COND 24AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS DUAL 40QFN datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf