Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2AF1XX500PACHX
PX2AF1XX500PACHX picture photo
Mfg. Part Number
PX2AF1XX500PACHX
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER PSIA
Datasheet Download
PX2AF1XX500PACHX.pdf
Availability of PX2AF1XX500PACHX
QUANTITY
PX2AF1XX500PACHX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2AF1XX500PACHX
Internal Part NumberEIS-PX2AF1XX500PACHX
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
Standard Package40
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 7/16" (11.11mm) UNF Schrader
Port StyleThreaded
FeaturesTemperature Compensated
Termination StyleConnector
Maximum Pressure1000 PSI (6894.76 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Package / CaseCylinder
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2AF1XX500PACHX
PX2AF1XX500PACHX Details Description
Related parts for PX2AF1XX500PACHX
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
PELTIER MOD PT4,12,F2,3030,TA,W6 datasheet.pdf
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V CH 1210 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 1.3NH 250MA 600 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
350 TB SOCKET VER WF THR datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 550V SNAP-IN datasheet.pdf