| Internal Part Number | EIS-PX2AN1XX750PSAAX | |
| Pressure Type | Sealed Gauge | |
| Operating Pressure | 750 PSI (5171.07 kPa) | |
| Output Type | Analog, Voltage | |
| Output | 0.5 V ~ 4.5 V | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Male - 1/4" (6.35mm) NPT | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 1500 PSI (10342.14 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |