Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2CN2XX100PACHX
PX2CN2XX100PACHX picture photo
Mfg. Part Number
PX2CN2XX100PACHX
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER 100PSI
Datasheet Download
PX2CN2XX100PACHX.pdf
Availability of PX2CN2XX100PACHX
QUANTITY
PX2CN2XX100PACHX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2CN2XX100PACHX
Internal Part NumberEIS-PX2CN2XX100PACHX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Termination StyleConnector
Maximum Pressure450 PSI (3102.64 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2CN2XX100PACHX
PX2CN2XX100PACHX Details Description
Related parts for PX2CN2XX100PACHX
FIXED IND 39UH 600MA 650 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 3.5NS 176TQFP datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.432 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
IC SWITCH LVDS HIGH BW 36TQFN datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6500K 2SMD datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD NO LED datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 1KV X7R NONSTND datasheet.pdf
LITEPIPE ASSY YLW 5MM THR 1.32"L datasheet.pdf