Honeywell Sensing and Productivity Solutions PX2CN2XX250PSCHX
PX2CN2XX250PSCHX picture photo
Mfg. Part Number
PX2CN2XX250PSCHX
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER 250PSI
Datasheet Download
PX2CN2XX250PSCHX.pdf
Availability of PX2CN2XX250PSCHX
QUANTITY
PX2CN2XX250PSCHX Order Process
Ship out your order
Specifications of PX2CN2XX250PSCHX
Internal Part NumberEIS-PX2CN2XX250PSCHX
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPX2 Series Heavy Duty Pressure Transducers
SeriesPX2
Pressure TypeSealed Gauge
Operating Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Output TypeAnalog, Current
Output4 mA ~ 20 mA
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply8 V ~ 30 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) NPT
Termination StyleConnector
Maximum Pressure750 PSI (5171.07 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PX2CN2XX250PSCHX
PX2CN2XX250PSCHX Details Description
Related parts for PX2CN2XX250PSCHX
IC MONITOR RESET 3.06V SC-70-3 datasheet.pdf
MKR WIRE CLIP ON B/W 300 PC datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
IC FPGA 104 I/O 132CPGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CABLE MARKER WSM 10 T 200/PK datasheet.pdf
INTERBUS MODULAR BUS COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
INS BNCM CABLE SHTH P 75OHM 200C datasheet.pdf