NKK Switches YB16KKW01-6B-JB
YB16KKW01-6B-JB picture photo
Mfg. Part Number
YB16KKW01-6B-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
YB16KKW01-6B-JB.pdf
Availability of YB16KKW01-6B-JB
QUANTITY
YB16KKW01-6B-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of YB16KKW01-6B-JB
Internal Part NumberEIS-YB16KKW01-6B-JB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelYB16KKW01-6B-JB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Panel Cutout DimensionsCircular - 16.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)YB16KKW01-6B-JB
Related LinksYB16KKW, YB16KKW01-6B-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
YB16KKW01-6B-JB Details Description
Related parts for YB16KKW01-6B-JB
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOIJ datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
RES 344 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 400MA 1.35 OHM datasheet.pdf
CABLE 3COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC TO46-3 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 5% 310VAC datasheet.pdf