Sullins Connector Solutions PXC15SBAN
PXC15SBAN picture photo
Mfg. Part Number
PXC15SBAN
Brief Description
CONN HEADER 15POS .100 R/A
Datasheet Download
PXC15SBAN.pdf
Availability of PXC15SBAN
QUANTITY
PXC15SBAN Order Process
Ship out your order
Specifications of PXC15SBAN
Internal Part NumberEIS-PXC15SBAN
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions15
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length0.230" (5.84mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PXC15SBAN
Related LinksPXC1, PXC15SBAN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PXC15SBAN Details Description
Related parts for PXC15SBAN
CONN TONGUE SPADE #10 18-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 5% 1W 1020 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 1000V 43A SP4 datasheet.pdf
ADAPTER PLATES FOR HC-B SIZE 16 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 33K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 56 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/2W 2010 datasheet.pdf