CUI Inc. PYB15-Q24-S5-H-U
PYB15-Q24-S5-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q24-S5-H-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 15W UFRM
Datasheet Download
PYB15-Q24-S5-H-U.pdf
Availability of PYB15-Q24-S5-H-U
QUANTITY
PYB15-Q24-S5-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q24-S5-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q24-S5-H-U
RoHS InformationPYB15-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output5V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 3A
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max15W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q24-S5-H-U
Related LinksPYB15-Q2, PYB15-Q24-S5-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q24-S5-H-U Details Description
Related parts for PYB15-Q24-S5-H-U
BOX PLASTIC BLACK 5.91"LX3.15"W datasheet.pdf
IC DTYPE LATCH OCTAL 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TVS DIODE SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
ICL 8 OHM 20% 3.7A 11.51MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 10% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf