CUI Inc. PYB15-Q48-S15-DIN
PYB15-Q48-S15-DIN picture photo
Mfg. Part Number
PYB15-Q48-S15-DIN
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 15W DIN
Datasheet Download
PYB15-Q48-S15-DIN.pdf
Availability of PYB15-Q48-S15-DIN
QUANTITY
PYB15-Q48-S15-DIN Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB15-Q48-S15-DIN
Internal Part NumberEIS-PYB15-Q48-S15-DIN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB15-DIN Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
Low -Power DIN Rail DC-DC Converters
3D ModelPYB15-Q48-S15-DIN
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB15-DIN
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output15V
Number of Outputs1
Output - 1 @ Current (Max)15 VDC @ 1A
Output - 2 @ Current (Max)-
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)15W
Applications*
Mounting TypeDIN Rail
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.87" H (76.0mm x 31.5mm x 22.2mm)
Power (Watts) - Max15W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB15-Q48-S15-DIN
Related LinksPYB15-Q4, PYB15-Q48-S15-DIN Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB15-Q48-S15-DIN Details Description
Related parts for PYB15-Q48-S15-DIN
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MICRO STRIP CALBE ASSY 108 POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED PANEL NEON WHT LONG CTLINDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RECEPT 16POS 24AWG MTA100 datasheet.pdf