CUI Inc. PYB20-Q24-D5-U
PYB20-Q24-D5-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q24-D5-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-5V 20W UFRM
Datasheet Download
PYB20-Q24-D5-U.pdf
Availability of PYB20-Q24-D5-U
QUANTITY
PYB20-Q24-D5-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q24-D5-U
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q24-D5-U
RoHS InformationPYB20-U Series Cert of Compliance
Featured ProductPYB Series High-Efficiency 10 ~ 30 W DC-DC Converters
10-30 W Chassis Mount DC-DC Converters
3D ModelPYB20-Q24-D5-U
Standard Package8
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input9 ~ 36 V
Output±5V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)5 VDC @ 2A
Output - 2 @ Current (Max)-5 VDC @ 2A
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.16" L x 2.06" W x 0.75" H (55.0mm x 52.3mm x 19.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q24-D5-U
Related LinksPYB20-Q, PYB20-Q24-D5-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q24-D5-U Details Description
Related parts for PYB20-Q24-D5-U
IC DECODER/DEMUX 1-OF-8 16-DIP datasheet.pdf
CABLE 40COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16SOIC datasheet.pdf
CABLE PATCH CAT5E WHITE 7' datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 5.6V SC-82AB datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CABLE 18COND 24AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SR BTS PC BRS 12 ASY C datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 24POS datasheet.pdf
PLUG INLINE 7PIN SLD CUP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf