CUI Inc. PYB20-Q48-D12-H-U
PYB20-Q48-D12-H-U picture photo
Mfg. Part Number
PYB20-Q48-D12-H-U
Brief Description
DC/DC CONVERTER +/-12V 20W UFRM
Datasheet Download
PYB20-Q48-D12-H-U.pdf
Availability of PYB20-Q48-D12-H-U
QUANTITY
PYB20-Q48-D12-H-U Order Process
Ship out your order
Specifications of PYB20-Q48-D12-H-U
Internal Part NumberEIS-PYB20-Q48-D12-H-U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesReliability Considerations for Power Supplies
Power Supply Safety Standards, Agencies and Marks
RoHS InformationPYB20-U Series Cert of Compliance
Standard Package32
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyDC DC Converters
SeriesPYB20-U
PackagingBulk
TypeIsolated
Voltage - Input18 ~ 75 V
Output±12V
Number of Outputs2
Output - 1 @ Current (Max)12 VDC @ 834mA
Output - 2 @ Current (Max)-12 VDC @ 834mA
Output - 3 @ Current (Max)-
Output - 4 @ Current (Max)-
Power (Watts)20W
Applications*
Mounting TypeChassis Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Package / CaseModule
Size / Dimension2.99" L x 1.24" W x 0.99" H (76.0mm x 31.5mm x 25.1mm)
Power (Watts) - Max20W
ApprovalsEN, IEC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PYB20-Q48-D12-H-U
Related LinksPYB20-Q4, PYB20-Q48-D12-H-U Datasheet, CUI Inc. Distributor
PYB20-Q48-D12-H-U Details Description
Related parts for PYB20-Q48-D12-H-U
RES SMD 2.87KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 164MA 3.12 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 6SON datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 3V datasheet.pdf